Lekarz odpowiada na pytanie o przyczyny powstawania rozstępów

Lekarz odpowiada na pytanie o przyczyny powstawania rozstępów

Kiedy starasz się szybko przytyć, Twoja skóra jest poddawana ogromnemu napięciu. Kiedy tkanki kolagenu i elastyny ulegają uszkodzeniu, pojawiają się rozstępy. Możesz być również genetycznie predysponowana do powstawania rozstępów, dlatego zanim zaczniesz przybierać na wadze, najlepiej dowiedzieć się, czym one są. Niezależnie od przyczyny, dostępne jest leczenie. Podczas tego artykułu dowiesz się, co powoduje rozstępy i jak im zapobiegać – ta informacja została podana przez redaktora serwisu domowauroda.pl.

Rozstępy mogą być spowodowane szybkim przyrostem masy ciała

Jeśli chodzi o uzyskanie rozstępów, ciało danej osoby musi znajdować się w prawidłowym przedziale wagowym. Gwałtowna utrata wagi może spowodować uszkodzenie tkanek łącznych, co prowadzi do powstawania rozstępów. Najlepiej jest chudnąć stopniowo i skonsultować się z lekarzem specjalistą przed rozpoczęciem reżimu ćwiczeń. Gwałtowna utrata wagi jest również niebezpieczna, ponieważ może spowodować zauważalne objawy, takie jak oziębienie i niewielkie wypadanie włosów. Nawet jeśli nie jesteś w ciąży, gwałtowna utrata wagi może doprowadzić do powstania rozstępów.

W okresie ciąży i dojrzewania szybki przyrost masy ciała może powodować rozstępy. Dzieje się tak dlatego, że w tym czasie skóra gwałtownie się rozciąga, co powoduje rozdarcia w jej wewnętrznej warstwie. Rozstępy te często nie są widoczne, dopóki organizm nie straci nadmiaru kilogramów, więc nie rzucają się w oczy od razu. Jeśli utrata wagi nie powstrzyma pojawienia się tych brzydkich blizn, mogą one prowadzić do dalszych problemów zdrowotnych. Pomimo ich nieestetycznego wyglądu, kluczowe jest, aby wiedzieć, co powoduje rozstępy i jak im zapobiegać.

Szybki przyrost masy ciała poddaje skórę niesamowitemu napięciu, co powoduje pęknięcie kolagenu i elastyny. To pęknięcie kolagenu powoduje powstawanie rozstępów. Genetycznie jest to cecha dziedziczna i może wystąpić u każdego członka rodziny. Stan ten jest często bolesny i niekomfortowy. Na szczęście blizny zwykle bledną z czasem. Warto więc sprawdzić u lekarza, jeśli masz historię rozstępów.

Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania rozstępom jest stosowanie zbilansowanej diety z dużą ilością białka i witaminy C. Te składniki odżywcze można uzyskać z takich produktów jak ryby, orzechy, rośliny strączkowe i chude mięso. Witamina C, zwłaszcza, może stymulować skórę do produkcji kolagenu, co poprawi elastyczność i zmniejszy szanse na łzy. Witamina D, cynk i witamina E również mogą pomóc w gojeniu się skóry.

Zmiany hormonalne

Jeśli niepokoi Cię wygląd rozstępów, Twój lekarz może zalecić kurację hormonalną, która pomoże wyeliminować problem. U niektórych osób rozstępy pojawiają się w okresie dojrzewania lub ciąży, ale u innych mogą powstać samoistnie. Chociaż dla niektórych osób występowanie tych rozstępów jest całkowicie normalne, należy wziąć pod uwagę fakt, że mogą one być wczesnym objawem innego stanu chorobowego, takiego jak choroba Cushinga.

Podczas gdy hormony odgrywają dużą rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, mają one bezpośredni wpływ na powstawanie rozstępów. Zwiększony testosteron przyczynia się do nawilżenia skóry poprzez wspieranie produkcji oleju. Wyższy poziom nawilżenia wspiera cykl produkcji kolagenu w skórze, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów. Należy jednak pamiętać, że hormony mogą powodować także wiele innych objawów.

Czytaj również:   Jak przygotować się do laserowego usuwania tatuażu

Ciąża i okres dojrzewania powodują zmiany hormonalne, które przyczyniają się do powstawania rozstępów. Zmiany poziomu kortyzolu osłabiają włókna kolagenowe, które są podstawowym składnikiem skóry. W efekcie skóra kobiety ma tendencję do rozciągania się i powstawania rozstępów. Chociaż przyczyna powstawania rozstępów nie jest do końca poznana, kampania na rzecz pozytywnego wizerunku ciała może pomóc w zwiększeniu świadomości na temat tej choroby skóry i poprawić samoocenę.

U niektórych kobiet rozstępy mogą powstać z powodu zaburzeń hormonalnych, takich jak zespół Cushinga. Niektóre kobiety są do nich predysponowane genetycznie. Choroby dziedziczne, takie jak zespół Ehlersa-Danlosa i zespół Marfana, również mogą prowadzić do różnych zmian fizycznych. Jeśli podejrzewasz, że masz skłonność do rozstępów, najlepiej porozmawiaj z lekarzem, aby mógł on ustalić przyczynę. Możesz również stosować zabiegi miejscowe, aby zminimalizować wygląd rozstępów.

Genetyka

Chociaż wiele osób nie ma pojęcia, jakie są genetyczne przyczyny rozstępów, dobrą wiadomością jest to, że możesz poznać prawdopodobieństwo rozwoju tych nieestetycznych plam. Ostatnie badanie przeprowadzone przez 23andMe wykazało, że 25 procent mężczyzn i 55 procent kobiet ma genetyczne markery dla rozstępów. Stwierdzono również, że gen FN1 wpływa na ryzyko rozwoju tych nieestetycznych rozstępów. Podczas gdy to badanie jest jeszcze w fazie wstępnej, jest obiecujące i może pomóc znaleźć leczenie rozstępów.

Naukowcy przyjrzeli się DNA ponad 760 000 osób, aby określić, czy markery genetyczne były związane z rozstępami. Odkryli, że istnieją 544 markery genetyczne związane z rozstępami, z których niektóre zwiększają ryzyko, a inne chronią przed ich rozwojem. Informacje te zostały następnie wykorzystane do stworzenia modelu komputerowego. Oprócz znalezienia możliwych markerów genetycznych, badacze zidentyfikowali również szereg genów, które są związane z rozstępami. Naukowcy z 23andMe stwierdzili, że kobiety z pewnymi markerami genetycznymi mają zwiększone ryzyko rozwoju rozstępów, podobnie jak posiadanie nierównego koloru skóry.

Kilka testów medycznych może pomóc ustalić, czy rozstępy są wynikiem zaburzeń hormonalnych czy zmian fizycznych. Jeśli przyczyna jest niejasna, opcje leczenia mogą obejmować krem tretinoinowy, leczenie laserowe lub operację. Lekarze omówią przyczyny powstawania rozstępów, a także sposoby zapobiegania ich powstawaniu w przyszłości. Dla kobiet, które mają genetycznie uwarunkowane rozstępy, najlepszym leczeniem jest zapobieganie. Stosując odżywczą dietę, zoptymalizujesz zdrowie i elastyczność swojej skóry.

Ciąża

Podczas ciąży Twój brzuch staje się bardziej suchy i wrażliwy na dotyk. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby zapobiec rozstępom. Możesz zacząć od picia dużej ilości wody. Picie co najmniej ośmiu szklanek dziennie pomoże utrzymać nawilżenie skóry i sprawi, że będzie ona mniej swędząca. Dobry krem nawilżający może również pomóc Ci uniknąć suchej skóry, która pojawia się w czasie ciąży. Zastosuj krem nawilżający na brzuchu tak wcześnie, jak to możliwe. Masowanie tego obszaru jest również pomocne. Masowanie tego obszaru pomoże zmniejszyć wygląd rozstępów.

Rozstępy można leczyć za pomocą specjalnych kremów. Suplementacja witaminy C może pomóc Twojej skórze w gojeniu się. Można ją znaleźć w witaminach prenatalnych lub tłustych rybach. Również spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C może pomóc w zapobieganiu rozstępom, ponieważ witamina C wspomaga produkcję kolagenu i tkanek, które utrzymują skórę jędrną i elastyczną. Niektórzy eksperci uważają, że w grę wchodzi również genetyka. Aby zmniejszyć ryzyko powstania rozstępów, staraj się utrzymać stałą wagę podczas ciąży.

Czytaj również:   Czy efekt laserowego usuwania tatuażu jest trwały?

Innym sposobem na zmniejszenie wyglądu rozstępów w czasie ciąży jest picie dużej ilości wody. Istotne jest, aby pić dużo wody przez całą ciążę. Pamiętaj również o nawilżaniu obszarów ciała, które ulegają rozszerzeniu. Możesz używać kremów zawierających masło shea lub olej z awokado. Produkty te pomagają również nawilżyć skórę i zapobiegają powstawaniu rozstępów. Twoja skóra musi być nawilżona podczas ciąży, aby mogła się naturalnie rozszerzać i kurczyć.

Kobiety z ciążą mnogą są bardziej narażone na powstanie rozstępów niż kobiety z jednym dzieckiem. Kobiety, które rodzą duże dzieci są bardziej narażone na ich powstanie. Należy również pamiętać, że rozstępy mogą być oznaką depresji. Około jedna na siedem kobiet doświadczy depresji podczas ciąży lub połogu. Objawy te mogą sprawić, że kobiety poczują się niepewnie w związku ze swoim wyglądem. Dlatego ważne jest, aby uzyskać profesjonalną opinię na temat swojego konkretnego przypadku.

Rozstępy wzrostowe

Rozstępy pojawiają się na skórze, gdy włókna elastyczne są rozciągnięte poza granice skóry w czasie wzrostu. Niektóre zabiegi na rozstępy obejmują zabiegi laserowe, karboksyterapię i dermabrazję. Niektórzy ludzie uważają, że zabiegi tonizujące skórę mogą zmniejszyć wygląd rozstępów. Zabiegi te nie są lekarstwem, ale pomagają w zapobieganiu im. Warto się im przyjrzeć, jeśli masz takie problemy.

Przyczyna pojawiania się rozstępów nie jest całkowicie zrozumiała. Uważa się, że jedną z głównych przyczyn są skoki wzrostu. Ale genetyka również może odgrywać rolę. W okresie dojrzewania tempo wzrostu dziecka osiąga największe wartości. Szybkie przybieranie i tracenie na wadze lub szybkie zmiany w strukturze skóry również mogą powodować rozstępy. Rozstępy pojawiają się także u niektórych kulturystów. Genetyka, rodzaj skóry i wiek odgrywają rolę w rozwoju tych rozstępów. Możliwe jest odziedziczenie tego schorzenia po członkach bliskiej rodziny.

Mimo, że skoki wzrostu są częstą przyczyną powstawania rozstępów, genetyka również może odgrywać rolę. Genetyka może mieć wpływ na rozwój rozstępów, ale wiele osób ma je niezależnie od płci. Chociaż 50% kobiet ma je, mężczyźni również mogą je mieć. Rozstępy najczęściej występują na udach i pośladkach. Mogą być frustrujące zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Jeśli ich doświadczasz, porozmawiaj z lekarzem, aby ustalić plan leczenia odpowiedni dla Ciebie.

Chociaż trudno jest określić, które hormony wyzwalają te linie, istnieje wiele naturalnych środków zaradczych, które mogą pomóc zminimalizować wygląd znaków. Niektóre z tych zabiegów obejmują masowanie brzucha masłem kakaowym, które wcześniej było powiązane z przedwczesnym porodem. Jednak nie wydaje się, aby zapobiec rozstępom. Inne zabiegi homeopatyczne obejmują olej z gorzkich migdałów i maści z aloesu i oliwy z oliwek.

Podobne tematy