Czy po laserowym usuwaniu tatuażu pozostaje blizna? Co z nią zrobić?

Czy po laserowym usuwaniu tatuażu pozostaje blizna? Co z nią zrobić?

Blizna po zabiegu może być istotnym problemem dla niektórych osób, które rozważają laserowe usuwanie tatuażu. Chociaż można tego całkowicie uniknąć, blizny mogą pojawić się w niewielkim procencie przypadków. Opieka po zabiegu jest ważna, aby zminimalizować blizny. Stosowanie olejku z witaminą E lub dostępnych bez recepty silikonowych plastrów na blizny może zmniejszyć ich widoczność.

Zapraszamy do lektury artykułu, który jest wynikiem naszej wspólnej inicjatywy z beautycc.pl

Hipopigmentacja

Po laserowym usunięciu tatuażu u niektórych osób występuje hipopigmentacja lub bliznowacenie. Stan ten występuje, gdy pigment naskórka – melanina – pochłania większość promieniowania lasera. Z tego powodu ważne jest, aby unikać ekspozycji na słońce przez co najmniej 48 godzin po zabiegu. W tym czasie należy unikać gorących pryszniców i ćwiczeń fizycznych. Wskazane jest również utrzymywanie niskiej temperatury ciała, aby uniknąć powstawania pęcherzy lub uszkodzeń skóry.

Chociaż stan ten jest rzadki, może wystąpić. Czasami zmiany pigmentowe utrzymują się przez miesiące lub lata – ten fragment jest skutkiem wysiłków zespołu strony . Jest to zwykle nieszkodliwe i można stosować produkty kosmetyczne, aby wyrównać skórę. W ciężkich przypadkach, pigmentacja może w ogóle nie ustąpić. Jeśli pigmentacja utrzymuje się, można również szukać leczenia u certyfikowanego dermatologa. Kremy do skóry ze składnikami steroidowymi mogą pomóc w zmniejszeniu zmian pigmentowych.

Inną opcją leczenia hipopigmentacji po laserowym usunięciu tatuażu jest zastosowanie makijażu lub ukrycie jasnych plam. Makijażysta używa pigmentu, który jest podobny do otaczającego koloru skóry. Ta technika jest znana jako tatuaż kosmetyczny, a czasami jest określana jako tatuaż paramedyczny. Tatuażysta o imieniu Basma Hameed jest świetnym artystą tatuażu. Opracowała ona również produkt do makijażu o nazwie Dermablend, który jest rozwiązaniem wielu problemów skórnych, w tym hipopigmentacji.

Czytaj również:   Czy rozstępy są bolesne?

Blizny keloidowe

Laserowe usuwanie tatuażu może powodować blizny przerostowe i keloidowe. Chociaż prawdopodobieństwo jest niewielkie, u niektórych osób po zabiegu występuje ten stan. Na szczęście stan ten można leczyć. W tym opisie przypadku 41-letni kaukaski mężczyzna przedstawił się dermatologowi z keloidową blizną na boku szyi. Pacjent miał wielokolorowy tatuaż w kształcie motyla wykonany w profesjonalnym salonie tatuażu około osiem lat wcześniej. W fazie gojenia nie zgłaszał żadnych problemów. Stan pacjenta był prawidłowy, poza keloidem.

Autorzy badania stwierdzili, że występowanie blizn keloidowych nie jest tak duże, jak wcześniej sądzono. Prawdopodobnie wynika raczej z zastosowania nieodpowiednich urządzeń do leczenia, agresywnych protokołów lub złej opieki po zabiegu. Pomimo faktu, że bliznowacenie jest rzadkie, ważne jest, aby edukować pacjentów o tym potencjalnym efekcie ubocznym. Posiadanie ilościowego zrozumienia potencjalnych działań niepożądanych pomoże klinicystom lepiej zarządzać pacjentami i zwiększyć ich zaufanie.

Blizny keloidowe mogą być niewygodne, nieestetyczne lub bolesne. Mogą być duże lub małe i wyglądać nieregularnie. Blizny mają zwykle czerwony lub brązowy kolor. Mogą boleć lub swędzieć i mogą ograniczać ruch. Blizny keloidowe powstają w wyniku wielu mikrourazów skóry. Lekarz może leczyć je za pomocą lasera, aby zmniejszyć wygląd tych skaz i zapobiec ich dalszemu rozwojowi.

Krwawienie

Po laserowym usunięciu tatuażu często występuje krwawienie. W tym okresie należy trzymać się z dala od dotkniętego obszaru i zastosować opatrunek. Zapobiegnie to zakażeniu rany. Ponadto należy zastosować maść gojącą lub żel silikonowy na ten obszar. Specjalista od usuwania tatuażu lub dermatolog może zalecić, jakie produkty należy stosować.

Krwawienie po laserowym usunięciu tatuażu jest normalne i powinno ustąpić w ciągu kilku dni. Jednak po kilku dniach może wystąpić łagodne krwawienie. Zaleca się unikanie wody pod wysokim ciśnieniem, ponieważ może to zwiększyć dyskomfort. Po laserowym usunięciu tatuażu można również wziąć prysznic z mydłem, ale należy unikać szorowania tego obszaru. Szorowanie może spowodować dalsze podrażnienia, a nawet blizny. Po zakończeniu można zastosować wazelinę lub Aquaphor, aby zapobiec wysuszeniu.

Czytaj również:   Czy laserowe usuwanie blizn jest zabiegiem bolesnym?

Chociaż laserowe usuwanie tatuażu nie jest bolesne, może powodować natychmiastowe reakcje skórne, takie jak obrzęk, zaczerwienienie i biały, oszroniony wygląd. Są one powszechne po laserowym usuwaniu tatuażu i oznaczają, że tatuaż wchłonął laser. Może również wystąpić punktowe krwawienie. Sporadycznie mogą powstawać pęcherze, które są bolesne i mogą pozostawić bliznę.

Opieka po zabiegu

Po laserowym usunięciu tatuażu należy szczególnie dbać o ten obszar, aby zapobiec infekcji i powstawaniu blizn. Należy również unikać golenia lub używania dezodorantu nad obszarem tatuażu. Codziennie nakładaj cienką warstwę maści na obszar poddany zabiegowi. Unikaj maści takich jak Aquaphor, Elta MD Post Balm lub Neosporin. Ponadto należy unikać noszenia makijażu lub innych kosmetyków przez co najmniej trzy dni.

Aby mieć pewność, że skóra goi się prawidłowo, należy dokładnie przestrzegać rutyny po zabiegu zalecanej przez klinicystę. Po laserowym usunięciu tatuażu należy stosować krem miejscowy na obszar gojenia. Należy również unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. W przypadku wystąpienia zaczerwienienia lub swędzenia należy skonsultować się z klinicystą.

Po zabiegu laserowym możesz spodziewać się pewnego dyskomfortu i strupów. Objawy te ustąpią jednak w ciągu około tygodnia. Należy unikać przyjmowania aspiryny lub Advilu przez 48 godzin po zabiegu.

Podobne tematy