Różne rodzaje blizn

Różne rodzaje blizn

Ten artykuł będzie omawiał różne rodzaje blizn. Omówione zostaną blizny keloidowe, rozstępy i blizny drobnoplamiste. Podane zostaną również informacje na temat Interferonu. W artykule omówimy również sposób działania Interferonu w leczeniu blizn i rozstępów. Oto kilka przykładów każdego rodzaju blizny:

Blizny drobnoplamiste

Blizny drobnoplamiste są typowe po ranie i pojawiają się jako podniesiona czerwona linia, która z czasem stopniowo zanika – fragment ten jest wynikiem badania ekspertów serwisu klinika-lodz.pl. Z kolei blizny keloidowe to podniesione blizny, które powstają, gdy w miejscu rany tworzy się zbyt dużo kolagenu. Są one bolesne, swędzą i ograniczają ruch. Mogą rosnąć przez wiele lat po zagojeniu się rany. Keloidy mogą pojawić się po skaleczeniach, oparzeniach, trądziku, przekłuciach i tatuażach.

Blizny keloidowe

Blizny keloidowe to uniesione, czerwone i gładkie guzki, które tworzą się na ciele. Pojawiają się one po urazie i charakteryzują się grubą warstwą tkanki bliznowatej, która rozciąga się poza pierwotne miejsce urazu. Blizny keloidowe występują najczęściej na twarzy, klatce piersiowej, plecach i ramionach, ale mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele. Mogą być czerwone, fioletowe lub brązowe i mogą utrzymywać się przez miesiące, a nawet lata. Ten typ blizny jest zwykle spowodowany przez nadmiar komórek skóry i tkanki łącznej, które mnożą się i powodują uniesienie obszaru.

Rozstępy

Chociaż istnieje wiele opcji leczenia dostępnych dla rozstępów i blizn, wyniki nie zawsze są idealne. Ponieważ blizny są procesem organicznym, żadne leczenie nie może ich całkowicie wyeliminować. Zamiast tego, ważne jest, aby wybrać leczenie, które pomaga zmniejszyć wygląd znaków. Oto niektóre z najczęstszych opcji leczenia:

Interferon

W badaniu przeprowadzonym przez Xiao i wsp. (2009) oceniano skuteczność śródskórnych wstrzyknięć toksyny botulinowej typu A (BTX-A) w przypadku blizn przerostowych. Pacjenci otrzymali iniekcje 2,5 U BTX-A na centymetr sześcienny zmiany w odstępach jednomiesięcznych przez okres trzech miesięcy. Pacjenci byli obserwowani przez pół roku, aby sprawdzić, czy ich blizny uległy poprawie.

Czytaj również:   Laserowe usuwanie makijażu permanentnego brwi - jaki jest koszt sesji?

Wypełniacze skórne

Istnieje wiele różnych wypełniaczy skórnych do blizn, a produkt końcowy będzie zależał od konkretnego rodzaju blizny. Rodzaj wypełniacza, który wybierze lekarz, będzie zależał od rodzaju blizny. Niektóre rodzaje blizn nie będą odpowiednie do tego zabiegu, w tym blizny po szpikulcu do lodu, ale inne rodzaje mogą być z powodzeniem leczone za pomocą wypełniaczy dermalnych. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z profesjonalnym dostawcą wypełniaczy skórnych.

Lasery

Zastosowanie laserów do korekcji blizn może poprawić teksturę i wygląd blizny. Pewne przeciwwskazania mogą uniemożliwić pacjentom przeprowadzenie zabiegu. Należą do nich stosowanie doustnych retinoidów w ciągu ostatniego roku, ciąża, zaburzenia układu odpornościowego, zaburzenia tkanki łącznej oraz współistniejące choroby skóry. Należy zapytać o przebytą chorobę wirusową herpes simplex i przed zabiegiem zapytać o profilaktyczne leczenie przeciwwirusowe.

Krioterapia

Dowody potwierdzające skuteczność krioterapii w przypadku blizn są zachęcające, choć jakość projektu badań klinicznych i liczba pacjentów są wątpliwe. W badaniu Bloemen i wsp., w którym stosowano krioterapię w połączeniu z doogniskowym wstrzyknięciem kortykosteroidu, odnotowano 76% wskaźnik wyleczenia. Chociaż efekty uboczne były rzadkie, niektórzy pacjenci zgłaszali ból i dyskomfort podczas zabiegu krioterapii.

Podobne tematy