Etapy gojenia się blizn – krok po kroku

Etapy gojenia się blizn – krok po kroku

Poznaj różne fazy gojenia się blizn. Dowiedz się o hemostazie, fazie remodelingu i fibroblastach. Następnie postępuj zgodnie z krokami opisanymi poniżej. Proces ten może trwać rok lub dwa, w zależności od tego, jak poważna jest Twoja blizna. Następnie wybierz odpowiednie leczenie dla swojego przypadku. Jeśli nie jesteś pewien, jakie kroki należy podjąć, skontaktuj się z licencjonowanym lekarzem, aby omówić swoje możliwości.

Hemostaza

W ranie proces hemostazy jest pierwszym krokiem do zamknięcia rany. Podczas tego etapu naczynia krwionośne zwężają się, ograniczając przepływ krwi, a płytki krwi zlepiają się ze sobą, tworząc korek. Następnie koagulacja wzmacnia ten korek poprzez wiązanie się z trombiną i fibryną. Ta faza gojenia się rany przebiega szybko, wystarczy sześćdziesiąt sekund, aby nitki fibryny przyległy.

Faza remodelingu

Faza remodelingu gojenia się blizny występuje od sześciu do roku po pierwotnym uszkodzeniu rany. Etap ten charakteryzuje się zwiększoną produkcją kolagenu i elastyny, redukcją naczyń włosowatych, agregacją naczyń krwionośnych oraz reorganizacją komórek nabłonkowych – cytat ten jest zasługą autora strony rusinmedycynaestetyczna.pl. Podczas tej fazy wokół miejsca rany tworzą się nowe naczynia krwionośne, które zaopatrują ją w substancje odżywcze i komórki. Fibroblasty przyciągane do miejsca rany tworzą tymczasową macierz pozakomórkową zawierającą kolagen i fibronektynę. Po przebudowie, nowo zdeepitalizowana rana ma około 25% swojej normalnej wytrzymałości na rozciąganie.

Reepitelizacja

Reepitelizacja to proces naprawy rany. W leżącej pod nią tkance zachodzą procesy remodelujące zwane procesami relaksacyjnymi. W trakcie gojenia duża liczba czynników wpływa na ostateczny przebieg naprawy, w tym parametry mechaniczne. Ponadto chemotaksja, która napędza nieregularny wzrost granicy rany, jest kolejnym istotnym czynnikiem, który musi być brany pod uwagę. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić wpływ tych procesów w przewidywaniu jakości ostatecznej naprawy.

Czytaj również:   Czy każdy rodzaj tatuażu może być usunięty laserem?

Fibroblasty

Jedna z teorii gojenia ran skupia się na roli fibroblastów. Fibroblasty, które leczą rany, układają włókna kolagenowe w siatkę, tworząc mocną i sztywną tkankę. Jednak proces ten może nie być tak skuteczny, jak mogłoby się wydawać. W efekcie mogą powstawać blizny. Teoria ta opiera się na koncepcji heterogeniczności fibroblastów i mobilizacji miękkiej macierzy, dwóch nowych koncepcji w gojeniu się ran.

Witaminy

Istnieje wiele korzyści ze stosowania witamin do gojenia blizn. Niektórzy uważają, że składniki te mają właściwości przeciwzapalne, co może pomóc w zmniejszeniu wyglądu blizn. Inni przysięgają na moc antyoksydantów, które mogą zwiększyć układ odpornościowy i pomóc organizmowi leczyć się. Oprócz wspomagania gojenia się blizn, witamina E może pomóc w utrzymaniu zdrowego serca. Istnieje więcej dowodów na poparcie tych twierdzeń niż kiedykolwiek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania witamin w leczeniu blizn.

Ekspozycja na słońce

Chociaż blizny są szczególnie wrażliwe na słońce, nadal mogą być wystawione na działanie promieni słonecznych. Oprócz powodowania przebarwień, ekspozycja na słońce może pozostawić blizny trwale ciemne. Dlatego należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Należy również stosować na blizny filtr przeciwsłoneczny SPF 30 lub wyższy, a także nosić odzież ochronną, aby chronić je przed słońcem. Aby chronić swoje blizny, należy nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym przynajmniej co dwie godziny.

Chirurgiczna korekta blizn

Jeśli przeszedłeś traumatyczny wypadek, być może powstała u Ciebie blizna. Chociaż blizny są naturalnym procesem gojenia, mogą być nieestetyczne i nieatrakcyjne. Chirurgiczna korekta blizn jest opcją dla osób z bliznami uniesionymi lub wgłębionymi, o złej linii orientacyjnej lub niedopasowanymi kolorystycznie. Przed poddaniem się zabiegowi chirurg przeprowadzi dokładne badanie fizyczne. Zmierzy skórę i zrobi zdjęcia do dokumentacji medycznej. Wyjaśni on również ryzyko związane z zabiegiem.

Czytaj również:   Czego używam do smarowania twarzy po laserowym usuwaniu makijażu permanentnego?

Podobne tematy