Efekty uboczne laserowego usuwania tatuażu

Efekty uboczne laserowego usuwania tatuażu

Proces laserowego usuwania tatuażu może powodować efekty uboczne, takie jak hiperpigmentacja, podrażnienie lub trwałe blizny. Efekty te mogą mieć różne nasilenie, ale zazwyczaj są niewielkie. W większości przypadków efekty uboczne ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Hiperpigmentacja może wystąpić u osób o ciemniejszym kolorze skóry i jest bardziej powszechna w przypadku skóry opalonej.

Podrażnienie po zabiegu laserowego usuwania tatuażu

Jednym z najczęstszych efektów ubocznych zabiegu laserowego usuwania tatuażu jest niewielkie swędzenie. Chociaż ten dyskomfort można zignorować, zaleca się unikanie drapania leczonego obszaru. Drapanie może spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry, a nawet doprowadzić do powstania blizn. Ważne jest również, aby unikać nakładania kremów lub innych produktów kosmetycznych na leczony obszar.

Chociaż laserowe usuwanie tatuażu nie wpływa na mięśnie, może powodować bolesność po zabiegu. W takim przypadku można zastosować zimny kompres lub zamrozić kilka warzyw, aby złagodzić skórę. Nie należy jednak umieszczać lodu bezpośrednio na skórze, ponieważ może to spowodować oparzenie skóry. Należy również powstrzymać się od stosowania środków uśmierzających ból mięśni – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu Podłączanie staje się proste.

Niektóre osoby zgłaszały występowanie pęcherzy na skórze po zabiegu laserowego usuwania tatuażu. Dzieje się tak, ponieważ laser przenika przez skórę, powodując ciepło, które uszkadza tusz. W rezultacie może to również spowodować pęknięcie drobnych naczyń krwionośnych wokół tatuażu. Skóra zacznie się goić, ale pęcherze mogą być trwałe i utrzymywać się do trzech dni.

Po zabiegu laserowego usuwania tatuażu skóra może być przebarwiona. Górna warstwa skóry zmieni kolor na biały. Podczas regeneracji, warstwa skóry zacznie się złuszczać, odsłaniając nową skórę pod spodem. Nowa skóra będzie miała białawy kolor. Obszar ten będzie w pełni zagojony po około czterech tygodniach. Należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi pielęgnacji po zabiegu podanymi przez specjalistę, aby przyspieszyć gojenie i zmniejszyć ryzyko infekcji. Niektóre osoby o ciemniejszej skórze mogą doświadczyć hipopigmentacji, ale nie jest to częste. Dlatego należy omówić ryzyko z lekarzem i wybrać specjalistę, który ma doświadczenie z ciemniejszą skórą.

Czytaj również:   Kiedy mogę się umyć po laserowym usuwaniu makijażu permanentnego?

Hiperpigmentacja po zabiegu laserowego usuwania tatuażu

Laserowe usuwanie tatuażu może powodować tymczasową zmianę odcienia skóry, zwaną hiperpigmentacją, po każdej sesji. Nie jest ona groźna dla zdrowia i z czasem może zostać skorygowana. Hiperpigmentacja występuje częściej u pacjentów o ciemniejszej karnacji i może trwać miesiące lub lata.

Lasery mogą pozostawić małe blizny po zabiegu. Blizny te nazywane są strupami. Jeśli tak się stanie, należy pozostawić je w spokoju, a powinny one odpaść w ciągu kilku tygodni. W przeciwnym razie można przejść do kolejnej fazy zabiegu. Blizny, które występują po zabiegu laserowego usuwania tatuażu, są tymczasowe i należy się ich spodziewać. Jeśli masz duży tatuaż, który jest trudny do zakrycia, lekarz może zalecić inną procedurę.

Zabiegi laserowe wykorzystują różne długości fal światła, co może wpływać na naturalne pigmenty skóry. U niektórych osób po laserowym usuwaniu tatuażu występuje hiperpigmentacja, czyli przyciemniona plama na skórze, która zwykle dotyczy ciemniejszych osób. Większość przypadków ustępuje samoistnie, a w celu wyrównania kolorytu skóry można użyć produktu kosmetycznego.

Chociaż jest to rzadki, ale potencjalny efekt uboczny, nie należy czekać na wystąpienie hiperpigmentacji, aby pozbyć się tatuażu. Ważne jest, aby uzyskać odpowiednią ocenę i leczenie, aby uniknąć negatywnych skutków. Po zakończeniu zabiegu usuwania tatuażu należy stosować filtry przeciwsłoneczne i unikać stosowania wszelkich produktów, które mogą powodować podrażnienie skóry. Należy również unikać golenia leczonego obszaru, aby uniknąć ewentualnych blizn.

Trwałe blizny po zabiegu laserowego usuwania tatuażu

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka powstania trwałych blizn po zabiegu laserowego usuwania tatuażu jest dbanie o skórę. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest rzucenie palenia, które jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania blizn. Należy rzucić palenie co najmniej tydzień przed zabiegiem. Powinieneś również przyjmować witaminy, które pomogą Twojej skórze się zagoić. Niektóre z tych witamin to witamina E i cynk. Dodatkowo należy pozostać nawodnionym, co przyspieszy czas regeneracji.

Czytaj również:   Czy istnieją jakieś powikłania po laserowym usuwaniu makijażu permanentnego?

Po zabiegu może wystąpić niewielkie krwawienie, swędzenie lub pęcherze. Należy podjąć kroki w celu ochrony przed infekcjami i bakteriami, ponieważ są to główne przyczyny powstawania blizn po zabiegu laserowego usuwania tatuażu. Ponadto ważne jest, aby przestrzegać wszystkich instrukcji dotyczących pielęgnacji po zabiegu, dostarczonych przez lekarza.

Blizny po zabiegu laserowego usuwania tatuażu są zwykle mniej zauważalne niż inne blizny, ale niektórych tatuaży nie można usunąć całkowicie. Jeśli oryginalny tatuaż został umieszczony głęboko w skórze, może pozostawić po zabiegu bliznowatą teksturę. Chociaż blizny po zabiegu laserowym są rzadkie, powinieneś podjąć kroki, aby im zapobiec. Jeśli planujesz zabieg laserowego usuwania tatuażu, pielęgniarka kosmetyczna udzieli Ci wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry po zabiegu.

Laser używany podczas zabiegu laserowego usuwania tatuażu powinien mieć odpowiednią długość fali. Czarne i niebieskie pigmenty są najłatwiejsze do usunięcia. Inne kolory, takie jak fioletowy, turkusowy i odcienie cieliste, mogą powodować gorsze wyniki. Do leczenia czerwono-żółtego pigmentu stosuje się pulsacyjny laser barwnikowy (510 nm). Zabieg ten również daje dobre rezultaty.

Podobne tematy