Przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu

Przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu

Przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu obejmują niektóre leki i wcześniej istniejące warunki medyczne. Są to warunki medyczne, które mogą zakłócić proces gojenia po zabiegu. Specjalne środki ostrożności muszą być podjęte przez terapeutę leczącego, aby uniknąć wszelkich potencjalnych komplikacji. Niektóre z tych warunków obejmują raka skóry lub tworzenie się keloidów.

Skutki uboczne laserowego usuwania tatuażu

Laserowe usuwanie tatuażu może mieć pewne skutki uboczne. Jednym z nich jest potencjalna utrata normalnego koloru skóry – ten kąsek informacji jest rezultatem pracy autorów portalu agdex.pl. Laser oddziałuje na pigment w skórze, przez co wydaje się ona blada i nieco niebieskawa. Prawdopodobnie ustąpi to po miesiącach lub nawet latach. Niekiedy kolor skóry nie będzie pasował do koloru otaczającej ją skóry, co może być bardziej zauważalne w przypadku ciemniejszych odcieni skóry. Ten efekt uboczny może wystąpić u osób, które miały kilka zabiegów.

Innym efektem ubocznym laserowego usuwania tatuażu jest obrzęk. Obrzęk jest wynikiem reakcji wysokiej temperatury lasera z tuszem. Ciepło powoduje powstanie plazmy i gazu, które są uwalniane do skóry. Gaz, którym jest dwutlenek węgla, reaguje z tatuażem. Tatuaż zacznie się puszyć i nabierze wyglądu lukru do ciasta. Będzie on widoczny do trzydziestu minut po zabiegu.

Może również wystąpić zapalenie, czyli reakcja alergiczna. Zapalenie nie jest tym samym co infekcja, choć objawy mogą sprawić, że klient uzna, że tak jest. Zapalenie to złożona odpowiedź organizmu, zapewniona przez układ odpornościowy, której celem jest oczyszczenie dotkniętego obszaru z uszkodzonych komórek i zainicjowanie procesu naprawczego.

Większość pacjentów będzie odczuwać pewien dyskomfort po usunięciu tatuażu. Jednak poziom dyskomfortu będzie zależał od miejsca, w którym tatuaż znajduje się na ciele. Na przykład, jeśli tatuaż znajduje się na obszarze mięsistym, będzie bolał mniej niż tatuaż na kości. Jeśli jednak tatuaż znajduje się na kości, będzie to znacznie bardziej bolesne. Osoby, które obawiają się bólu, powinny zapytać o opcje znieczulania.

Innym efektem ubocznym laserowego usuwania tatuażu jest pigmentacja. Chociaż może się to wydawać nieszkodliwe, ważne jest, aby zrozumieć, że pigment w skórze jest trwały i może spowodować bliznę. Nie jest wskazane usuwanie pigmentacji w tym samym miejscu. Dlatego lekarz powinien dotknąć tatuażu, aby ocenić, czy ma on jakieś wcześniej istniejące blizny.

Laserowe usuwanie tatuaży ma udowodnioną skuteczność w usuwaniu tatuaży. Należy jednak pamiętać, że koszt usunięcia tatuażu jest dziesięć razy wyższy niż koszt samego tatuażu. W związku z tym pacjenci mogą doświadczać szoku związanego z naklejkami. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę zdrowie pacjenta podczas leczenia. Pacjenci o dobrej kondycji fizycznej doświadczą szybszych wyników niż ci z niezdrową skórą. Natomiast pacjenci o słabym zdrowiu doświadczą wolniejszych rezultatów. Należy zachęcać pacjentów do picia dużej ilości wody.

Ciąża

Chociaż laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczne dla kobiet w ciąży, istnieją pewne środki ostrożności, które kobieta powinna podjąć. Oprócz ryzyka powikłań dla matki, proces może spowodować reakcję alergiczną lub inne skutki uboczne. Objawy mogą obejmować uporczywe swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie skóry. Ponadto dyskomfort związany z laserowym usuwaniem tatuażu może być dla kobiety w ciąży stresujący, co może być szkodliwe dla jej dziecka.

Czytaj również:   Czy można ponownie wykonać tatuaż w miejscu laserowego usuwania tatuażu?

Kobiety w ciąży powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed poddaniem się zabiegowi. Jednym z największych zagrożeń związanych z wykonywaniem tatuażu w czasie ciąży są infekcje skóry spowodowane brudną igłą. Infekcje te mogą być przekazane nienarodzonemu dziecku. Innym poważnym czynnikiem ryzyka jest fotowrażliwość. Skóra w ciąży staje się bardziej wrażliwa na światło, a światło lasera może powodować reakcje skórne, które mogą prowadzić do infekcji i bliznowacenia. Aby zapobiec ewentualnym powikłaniom, najlepiej unikać laserowego usuwania tatuażu w czasie ciąży.

Kobiety w ciąży powinny unikać wykonywania tatuaży, w tym laserowego usuwania tatuaży PicoSure. Ponieważ tusz jest wstrzykiwany do skóry podczas wykonywania tatuażu, może on przemieszczać się przez krwiobieg i układ limfatyczny i potencjalnie powodować wady wrodzone. Jeśli jesteś w ciąży i zamierzasz mieć dziecko, najlepiej poszukaj licencjonowanego tatuażysty do wykonania tatuażu.

Innym możliwym powodem unikania laserowego usuwania tatuażu w czasie ciąży jest przyjmowanie niektórych leków. Niektóre leki mogą zakłócać proces gojenia. Twój terapeuta może również poprosić Cię o podjęcie dodatkowych środków ostrożności, jeśli masz historię raka skóry lub tworzenia keloidów.

Pomimo ryzyka związanego z laserowym usuwaniem tatuażu, laserowe usuwanie włosów jest uważane za bezpieczny zabieg, jeśli jest wykonywane przez certyfikowanego, doświadczonego technika. Ponieważ nienarodzone dziecko rośnie wewnątrz Ciebie, zmiany hormonalne mogą powodować nadmierny wzrost włosów. Nie ma jednak naukowych dowodów na to, że depilacja laserowa w czasie ciąży jest szkodliwa dla dziecka. Jeśli masz włosy na twarzy, które chcesz usunąć, najlepiej skorzystać z tradycyjnych metod usuwania zamiast zabiegów laserowych.

Karmienie piersią

Kobieta w ciąży lub karmiąca piersią powinna rozważyć odczekanie kilku tygodni przed poddaniem się zabiegowi laserowego usuwania tatuażu. Chociaż procedura ta prawdopodobnie nie zaszkodzi jej nienarodzonemu dziecku, niektóre cząsteczki z tatuażu mogą dostać się do jej mleka i zostać przekazane dziecku. Ponadto zabieg może spowodować znaczne zmiany w jej wyglądzie, które mogą być bardziej zauważalne w okresie ciąży i karmienia piersią.

Laserowe usuwanie tatuażu jest procesem bolesnym, zwykle wymagającym od ośmiu do dziesięciu sesji oddzielonych od siebie od czterech do ośmiu tygodni. Istnieje również ryzyko powstania blizn i pęcherzy, a także niektórych infekcji po zabiegu. Zabieg może również powodować reakcję alergiczną na wolne cząsteczki tuszu. Chociaż nie przeprowadzono jeszcze badań, możliwe jest, że cząstki atramentu z zabiegu laserowego usuwania tatuażu mogą być na tyle duże, że przenikają przez mleko matki. Dlatego ważne jest, aby przed poddaniem się zabiegowi usuwania tatuażu odczekać co najmniej trzy miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią.

Niektóre osoby z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak IBD, mogą być w stanie poddać się zabiegowi usuwania tatuażu bez komplikacji. Pacjenci z nabytymi zaburzeniami krwi również mogą odnieść korzyści z zabiegu. Jeden pacjent z chorobą von Willebranda przeszedł dwa tatuaże i nie miał wpływu na żadne ze schorzeń.

Czytaj również:   Retinol i witamina C – razem czy osobno?

Zabieg może spowodować przebarwienia skóry. Aby zminimalizować to ryzyko, należy unikać głębokiego opalania przed wizytą. Ważne jest również stosowanie kremu z filtrem SPF 30 i golenie miejsca poddanego zabiegowi co najmniej 12 godzin po wizycie. Ponadto przed poddaniem się zabiegowi laserowego usuwania tatuażu należy skonsultować się z lekarzem, jeśli pacjentka jest w ciąży lub jest uczulona na ciepło.

Laserowe usuwanie tatuażu nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Jeśli jednak masz wcześniej istniejący tatuaż, możesz rozważyć poddanie się laserowemu usuwaniu tatuażu przed rozpoczęciem nowego. Proces wykonywania tatuażu może jednak wpłynąć na podaż mleka matki i najlepiej odłożyć usunięcie tatuażu do czasu zakończenia okresu karmienia piersią.

Reakcje alergiczne

Stosowanie laserów do usuwania tatuażu może być związane z rzadką reakcją alergiczną. Epizody te można leczyć lekami przeciwhistaminowymi i miejscowymi lub doustnymi kortykosteroidami. Udokumentowano jednak również reakcje opóźnione i klinicyści muszą być świadomi możliwości wystąpienia tych zdarzeń.

Przeprowadzono kilka badań, które wykazały, że zastosowanie laserów CO2 może skutecznie zmniejszyć reakcje alergiczne na tatuaże. Zabieg ten może być stosowany jako leczenie trzeciego rzutu, gdy miejscowe kortykosteroidy są nieskuteczne lub nie przynoszą ulgi. Należy jednak pamiętać, że pacjenci prawdopodobnie doświadczą pewnych skutków ubocznych, takich jak tworzenie się blizn i keloidów. Konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia wyników tych zabiegów.

Osoby z alergią na tusz do tatuażu powinny skonsultować się z dermatologiem. Reakcja alergiczna może być miejscowa lub ogólnoustrojowa. Miejscowe reakcje alergiczne występują jako swędzące grudki, guzki lub łuszczące się blaszki. U osób uczulonych na czerwony lub żółty tusz mogą wystąpić reakcje fotoalergiczne. Reakcje te mogą wystąpić natychmiast lub w ciągu miesięcy, a nawet lat po usunięciu tatuażu. W takich przypadkach lekarz powinien leczyć dotkniętą skórę miejscowymi kortykosteroidami lub kortykosteroidami śródskórnymi.

W jednym przypadku u 18-letniej pacjentki rasy kaukaskiej wystąpił świąd, obrzęk i ból w miejscu tatuażu. Objawy pojawiły się cztery do pięciu miesięcy po wykonaniu tatuażu. W badaniu pacjentka miała liczne małe guzki śródskórne i ostro odgraniczone blaszki rumieniowo-złuszczające. Pacjentka przez dwa tygodnie przed zabiegiem usunięcia tatuażu była leczona kremem z propionianem flutikazonu 0,5 mg/g.

Nadwrażliwość na laserowe usuwanie tatuażu była zgłaszana przez niektórych pacjentów. Wśród tych pacjentów zabieg laserem wysokoenergetycznym wywoływał silną miejscową reakcję zapalną. Spowodował również zwiększony wychwyt antygenowych cząstek tuszu przez makrofagi. U jednego pacjenta wywołało to uogólniony wyprysk. Po zabiegu pacjent wyzdrowiał z tych reakcji i unikał dalszych zabiegów laserowych.

Reakcje alergiczne na laserowe usuwanie tatuażu są rzadkie, ale mogą wystąpić. W większości przypadków zabieg jest bezpieczny i skuteczny. W niektórych przypadkach może spowodować uogólnioną nadwrażliwość, a w rzadkich przypadkach reakcje anafilaktyczne. W takich przypadkach pacjenci mogą mieć możliwość leczenia reakcji alergicznych za pomocą innych form laserowego usuwania tatuażu.

Podobne tematy