Jak wygląda trądzik zaskórnikowy i jak się go pozbyć? Porady

Jak wygląda trądzik zaskórnikowy i jak się go pozbyć? Porady

Trądzik to jedna z powszechniej występujących chorób skóry. Najłagodniejszym rodzajem schorzenia jest trądzik zaskórnikowy. Podstawę leczenia stanowi właściwa pielęgnacja skóry. Dobre efekty przynosi korzystanie z preparatów zawierających niacynamid.

Zaskórniki to efekt zatkania ujść gruczołów łojowych. Nieestetyczne zmiany najczęściej pojawiają się w wieku młodzieńczym. Charakterystyczne czarne punkty widoczne są zazwyczaj na czole, nosie i brodzie. Trądzik zaskórnikowy jest głównie problemem osób z tłustą cerą, u których gruczoły łojowe produkują nadmiar sebum. Ujścia zostają zatkane, gdy na skórze zgromadzą się zanieczyszczenia, martwy naskórek, kosmetyki. Stąd też tak duże znaczenie pielęgnacji cery przetłuszczającej się, doboru właściwych kosmetyków.

Trądzik zaskórnikowy – jak zapobiegać?

Czy da się zapobiec powstawaniu nieestetycznych zmian trądzikowych? Na pewno można zrobić sporo, aby zachować skórę w dobrej kondycji. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację cery – w zestawie kosmetyków powinny znaleźć się produkty oczyszczające, myjące, tonizujące oraz nawilżające. W przypadku skóry problematycznej zaleca się zrezygnowanie z preparatów na bazie alkoholu, ze sztucznymi barwnikami czy nadmiarem substancji chemicznych. Odpowiednim wyborem są tzw. dermokosmetyki przeznaczone dla cery wrażliwej.

Składnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest niacynamid. Działanie pochodnej witaminy B3 polega na łagodzeniu podrażnień, redukowaniu stanów zapalnych, wyrównywaniu kolorytu, neutralizacji wolnych rodników. Niacyna wzmacnia płaszcz hydrolipidowy skóry, regeneruje, przyspiesza gojenie, znosi nieprzyjemne objawy w postaci świądu, pieczenia czy uczucia ściągania. Prawidłowa pielęgnacja skóry opiera się na dokładnym oczyszczaniu z pozostałości makijażu, zanieczyszczeń, przywracaniu właściwego pH skóry, nawilżaniu. 

Na stan skóry wpływa również dieta, dlatego osoby z cerą skłonną do podrażnień, przetłuszczającą się powinny zwrócić szczególną uwagę na komponowanie posiłków. Z czego muszą zrezygnować? To przede wszystkim potrawy ostre i tłuste. Badania potwierdzają, że nadmiar nabiału w diecie może wzmagać problemy z cerą. Jadłospis osób zmagających się z trądzikiem powinien być bogaty w proteiny i produkty z niskim indeksem glikemicznym.  

Czytaj również:   Czy laserowe usuwanie makijażu permanentnego jest trwałe?

Leczenie trądziku zaskórnikowego

Trądzik zaskórnikowy jest najłagodniejszą postacią choroby i stosunkowo łatwo można go  leczyć. Najczęściej pojawia się u osób w okresie dojrzewania. Jeśli zaczyna stanowić problem estetyczny warto udać się do dermatologa, który pomoże dobrać najlepszą metodę leczenia, np. preparaty do miejscowego stosowania. Skuteczne są również zabiegi przeprowadzane w gabinetach kosmetycznych – głębokie oczyszczanie, peelingi, maseczki, terapie laserowe. Trzeba pamiętać, że samodzielne wyciskanie i usuwanie wągrów może pogorszyć stan skóry – takie zabiegi najlepiej przeprowadzać pod okiem specjalisty. 

Uzupełnieniem leczenia specjalistycznego jest wspomniana pielęgnacja skóry i wprowadzenie zmian w menu. Warto przyjrzeć się swojej rutynie – osoby niedosypiające, prowadzące siedzący tryb życia, narażone na stres częściej zmagają się z problemami z cerą. Poprawa jakości snu, większa dawka ruchu, techniki relaksacyjne mogą pomóc w walce z trądzikiem. 

Trądzik bywa powodem frustracji, wywołuje poczucie wstydu, jednak jest chorobą, którą można leczyć. Potrzeba cierpliwości i zaangażowania – każdego dnia należy dbać o skórę, pamiętać o oczyszczaniu i nawilżaniu oraz dawce witamin i minerałów. Dobrze traktowana skóra odzyska zdrowy i piękny wygląd.



Podobne tematy